مجله

آموزش نشستن به سگ

آموزش نشستن به سگ

آموزش نشستن به سگ ها یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین کارها می باشد.برای آموزش هر کاری به سگ ها ابتدا به حوصله و مهربانی نیاز دارید.سگ ها دقیقا مثل کودکان برای یاد گرفتن هر چیزی نیاز به تمرین و تکرار دارند.

برای آموزش نشستن به سگ به آرامی پیش بروید

سگ ها به ویژه توله ها نمی توانند برای مدت زمان طولانی به موضوع خاصی توجه کنند و حواسشان به سرعت پرت می شود؛بنابراین خیلی مهم است که بین هر تمرین به سگ خود زنگ تفریح بدهید.

محیط مناسبی را برای آموزش نشستن به سگ انتخاب کنید
محیطی که در آن قصد آموزش به سگ را دارید باید به او احساس راحتی بدهد و به گونه‌ای باشد که باعث حواس‌ پرتی سگ نشود. برای بهبود عملکرد می توانید به اعضای خانواده توضیح دهید؛که در حال آموزش سگ خود هستید تا باعث برهم خوردن آرامش شما نشوند.
از آموزش نشستن به سگ در محیط بیرون خودداری کنید
آموزش در محیط بیرون باعث کمتر شدن کنترل شما روی سگ می شود؛زیرا موارد بسیاری برای پرت کردن حواس سگ وجود دارد.همچنین می‌تواند امنیت سگ را به خطر بیندازد.


به خلق و خوی سگ توجه کنید
سگ شما ممکن است در ابتدای تمرین فعال و شاد باشد؛اما در اواسط آموزش به نظر گیج و حواس‌پرت برسد.اگر این اتفاق افتاد بهتر است زمان تمرین را کم کنید؛ مثلاً به جای 10 دقیقه تمرین مداوم 5 دقیقه تمرین کنید.

استفاده از تشویقی

استفاده از تشویقی یکی از متداول ترین روش ها برای آموزش نشستن به سگ می باشد.شما می توانید از سیب و دیگر خوراکی های مفید برای این کار استفاده کنید..مراقب باشید خوراکی های خطرناکی مثل انگور و شکلات را به عنوان تشویقی به سگ خود ندهید.
برای آموزش نشستن به سگ باید توجه او را جلب کنید

مهم ترین نکته برای آموزش به سگ این است که توجه او به طور کامل به شما جلب شود.رو به روی سگ خود طوری که صورت او به سمت شما باشد بایستید.در این موقعیت سگ کاملا به شما توجه خواهد کرد.
برای آموزش نشستن به سگ تشویقی را به او نشان دهید

با نشان دادن تشویقی به سگ او متوجه می شود که شما یک جایزه در دست دارید.او در این لحظه بسیار کنجکاو خواهد بود که چطور می‌تواند جایزه را از دست شما بگیرد.
تشویقی را از جلوی بینی سگ به سمت پشت سرش ببرید

او با این کار حرکات دست شما را دنبال خواهد کرد.تشویقی را تا حدی به سرش نزدیک کنید که نتواند با یک پرش آن را از دست شما بگیرد.اگر سگ نشیمنگاهش را کامل روی زمین نگذاشت به آرامی با دست خود او را بنشانید.برای راحت تر شدن آموزش و جلوگیری از عقب رفتن سر سگ بهتر است این کار را در گوشه ای از اتاق انجام دهید.

به محض اینکه سگ نشست به او بگویید بشین

دقیقا لحظه‌ای که سگ روی زمین نشست به او بگویید بشین و یک تشویقی به او بدهید تا بداند کار درست را انجام داده است.دستور بشین را با حالت قاطع بگویید،لحن قاطع به معنی داد زدن و خشونت نیست.

به سگ آفرین بگویید و او را تحسین کنید

شما می توانید سر سگ را نوازش کنید و از کلماتی مثل دختر خوب و پسر خوب استفاده کنید.این کار را هر بار که تمرین به خوبی پیش رفت تکرار کنید.

سگ را آزاد کنید

به سگ خود بگویید آزاد یا راحت باش،سپس به عقب بروید.با این کار سگ به سمت شما خواهد آمد.
تمرین را به مدت 10 دقیقه ادامه دهید

در صورتی که حس کردید سگ خسته شده کمی به او استراحت دهید و از اول شروع کنید.شما باید این آموزش را بین 7 تا 14 روز و روزی 3 الی 4 بار تکرار کنید.

کم کم تشویقی را حذف کنید

بعد از گذشت دو هفته بدون تشویقی و فقط با دستور به سگ خود بگویید بشین.پس از اینکه نشست او را نوازش و تحسین کنید.با این کار سگ بدون تشویقی و فقط با شنیدن کلمه دستوری خواهد نشست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.