مجله

اصلاح، حمام، شستشو و آرایش حیوانات خانگی 1

اصلاح، حمام، شستشو و آرایش حیوانات خانگی

اگر شما هم به حیوانات خانگی علاقه دارید و یکی از این کوچولوهای دوست‌داشتنی را در منزل نگهداری می‌کنید، بهتر است نحوه تمیز کردن و شستشوی آن را هم به خوبی بلد باشید. روش صحیح حمام کردن سگ و گربه یکی از سوالاتی است که همه می‌پرسند. اما قبل از اینکه روش شستشوی گربه و سگ را یاد بگیرید، بهتر است با برخی نکات مهم در این زمینه آشنا شوید.

ما در این مقاله علاوه بر اینکه درباره شستشوی حیوانات خانگی توضیح می‌دهیم، روش‌های اصلاح و همچنین آرایش حیوانات خانگی را نیز شرح خواهیم داد. پس اگر می‌خواهید با شیوه‌های اصولی برای نظافت و آراستگی حیوان خانگی خود آشنا شوید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

اصلاح حیوانات خانگی

سگ‌ها و گربه‌ها دارای نژادهای مختلفی هستند که برخی از این نژادها موی زیادی روی بدن‌شان دارند. با بلند شدن موی این حیوانات، صاحبان آنها ترجیح می‌دهند که برای کوتاه کردن یا اصلاح آنها اقدام کنند. اگر شما هم قصد انجام چنین کاری را دارید، باید بدانید اصلاح موی سگ و گربه یک کار کاملا تخصصی است و برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید، باید آموزش‌های لازم در این زمینه را دیده باشید. پیشنهاد ما این است که برای این کار به مراکز تخصصی و دامپزشکی‌های معتبر مراجعه نمایید. از سوی دیگر لازم است بدانید که قیمت اصلاح موی سگ، گربه یا سایر حیوانات خانگی بستگی به نژاد حیوان و مقدار بلندی مو دارد. همچنین اگر بخواهید موی حیوان خود را با ماشین مخصوص کوتاه کنید، هزینه مشخصی را باید بپردازید، اما اصلاح به‌صورت دستی و با قیچی معمولا گران‌تر تمام می‌شود. با توجه به همه این موارد، در ادامه نگاهی به قیمت اصلاح موی گربه و سگ خواهیم داشت.

قیمت اصلاح موی سگ

قیمت اصلاح موی سگ تا حد زیادی به نژاد آن وابسته است. نژادهایی که دارای موی پرپشت و زیاد هستند، معمولا هزینه اصلاح آنها نیز بیشتر می‌شود. به‌طور معمول اگر اصلاح سگ را در یک مرکز تخصصی انجام دهید، باید بین 100 تا 200 هزار تومان پرداخت کنید. اما باز هم تاکید می‌کنیم که این مبلغ با توجه به روش اصلاح یا نژاد حیوان شما فرق می‌کند.

قیمت اصلاح موی گربه

فرق چندانی بین قیمت اصلاح موی گربه و سگ وجود ندارد. در اینجا هم مهمترین موضوعی که روی قیمت اصلاح گربه تاثیر می‌گذارد، مقدار پرپشت بودن موی بدن و همچنین مدل اصلاح گربه یا روش انجام آن است. بنابراین برای هزینه اصلاح موی گربه هم باید مبلغی بین 100 تا 200 هزار تومان را انتظار داشته باشید. البته برخی مراکز مجهز وجود دارند که هزینه یک اصلاح گربه در آنها تا 300 هزار تومان نیز گزارش شده است.

آرایش حیوانات خانگی

امروزه کوتاه کردن موی حیوانات خانگی علاوه بر دلایل علمی که دارد، به علت زیباتر شدن حیوانات نیز انجام می‌شود. صاحبان سگ‌ها و گربه‌ها برای اینکه حیوان خود را جذاب‌تر کنند، موهای آنها را به شکل خاصی کوتاه می‌کنند. به این کار اصطلاحا آرایش سگ و گربه گفته می‌شود. شیوه‌های مختلفی برای آرایش گربه و سگ وجود دارند که هر کدام از آنها نیز دارای هزینه مشخصی هستند. در ادامه بیشتر درباره آرایش حیوانات خانگی صحبت می‌کنیم.

آرایش سگ

برخی افراد ترجیح می‌دهند که سگ‌های کوچک خود را شبیه عروسک‌ها آرایش کنند. به همین خاطر آرایش سگ به یک امر رایج تبدیل شده است. برای این منظور، قسمت‌های مختلف بدن سگ اصلاح می‌شوند و مو‌های او شکل و استایل خاصی به خود می‌گیرند. یک آرایش ساده ممکن است بین 200 تا 250 هزار تومان قیمت داشته باشد. اما هزینه آرایش سگ به‌ شکل عروسکی ممکن است به 300 هزار تومان هم برسد. نکته مهم در بحث آرایش سگ آن است که اگر به این کار به سلامت حیوان آسیبی نرساند هیچ اشکالی ندارد، اما اگر برای او مشکل‌ساز شود، نباید اقدام به آرایش سگ کنیم.

آرایش گربه

گربه‌ها موجودات بسیار جذاب و بامزه‌ای هستند. اما این حیوانات هم با آرایش زیباتر می‌شوند. آرایش گربه ها معمولا با اصلاح موی بدن، کوتاه کردن ناخن‌ها، آرایش سر، کف دست‌ها و پاها و همچنین آرایش گوش همراه است. هر کدام از این موارد به‌طور جداگانه دارای هزینه مشخصی هستند که در هر کلینیک با دیگری متفاوت خواهد بود. در آرایش گربه نیز باید به این نکته توجه کنیم که سلامت او را به خطر نیندازیم. معمولا مراکز و کلینیک‌هایی که به‌طور تخصصی به آرایش گربه می‌پردازند، این کار را بدون آسیب زدن به حیوان انجام می‌دهند.

شستشو سگ و حمام کردن سگ ها

ما به‌عنوان یک انسان می‌دانیم که چه شامپوهایی بیشتر به نوع پوستمان می‌آیند، هرچند وقت نیاز به حمام داریم و یا چطور باید حمام کنیم که پوستمان آسیب نبیند. این موضوع در مورد اصلاح موی قسمت‌های مختلف بدنمان نیز صدق می‌کند. همان‌قدر که موارد مربوط به اصلاح و حمام کردن ما برایمان اهمیت دارد، در مورد سگ‌ها و یا حتی حیوانات خانگی دیگر نیز این مسئله مهم است. نظافت سگ و به‌طور کلی شستشو حیوانات خانگی، قوانین خاصی دارد که اگر رعایت نشود، می‌تواند باعث آسیب جدی شود. برای مثال شما باید بدانید که در فصل سرما نیاز به اصلاح و شستشو سگ نیز کمتر خواهد بود. همچنین اصلاح بیش‌ازحد در فصل گرما نیز می‌تواند به پوست حیوانتان آسیب برساند. ازآنجایی‌که حمام کردن سگ می‌تواند باعث استرس سگتان شود، بهترین کار این است که از توله بودنش با نوازش کردن و دادن تشویقی و رعایت نکات مهم شستشو، حمام کردن را برایش به کاری لذت‌بخش تبدیل کنید.

معمولا سگ ها علاقه‌ای به حمام کردن ندارند، اما خوب است بدانید که حمام و پیرایش سگ ها نقش مهمی در سلامتی پوستشان خواهد داشت. البته شما در مورد نژاد سگ خود و مطمئن شدن در مورد زمان حمام سگ ها می‌توانید از دامپزشک کمک بگیرید.

آیا خودمان می‌توانیم کار شستشو حیوانات خانگی و اصلاح سگ را انجام بدهیم؟

اهمیت دادن به نظافت سگ باعث می‌شود تا سگ شما به انواع بیماری‌های عفونی و انگل‌ها مبتلا نشود. نظافت تنها به حمام کردن سگ اشاره ندارد، بلکه اصلاح موی سگ نیز اهمیت خاص خود را دارد. می‌دانیم که ریزش موی سگ می‌تواند تا حد زیادی باعث کلافه شدنمان شود، اما قبل از آن نیز باید به این نکته دقت کنید که بیش‌ازحد اصلاح کردن سگ‌ها نیز باعث مشکلاتی مانند آفتاب‌سوختگی و یا سرماخوردگی در آن‌ها خواهد شد. شستشو و اصلاح سگ‌ها کار خیلی راحتی نیست و نکات خاص خود را دارد. اما این کار در منزل غیرممکن هم نیست. شما می‌توانید با تحقیق در این زمینه‌ها اطلاعات خود را بیشتر کرده و این کارها را در منزل انجام دهید.

شستشو حیوانات خانگی و حمام کردن سگ

نظافت سگ قوانین خاص خود را دارد. اگر از سگ خود در منزل نگهداری می‌کنید، بهتر است بدانید که شستشو و حمام کردن سگ نباید بیش‌ازحد انجام شود. شستشو سگ اگر بیش‌ازحد باشد، باعث از بین رفتن لایه چربی پوست که حکم محافظ را دارد شده، و درنتیجه حمله قارچ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها، سگ را مستعد بیماری‌های عفونی می‌کند. نکته مهم دیگر در رابطه با شستشو سگ اینکه باید حواستان به گوش سگتان باشد تا آب وارد آن نشود؛ چراکه آب مانده در گوش حیوان باعث بروز عفونت در گوش خواهد شد. اما برای شستن در خانه، به فرض اینکه تمام نکات مهم شستشو در منزل را می‌دانید، شما نیاز به یک شامپوی مخصوص دارید. بهترین روش شستن این است که مقدار مشخصی از شامپو را در یک تشت یا وان پر از آب ریخته و خوب مخلوط ‌کنید. سپس سگ را در آن قرار داده و از آب و شامپوی آماده‌شده به‌آرامی روی تنش بریزید و به‌خوبی بشویید. بلافاصله بعد از آبکشی نیز بدن سگ را خشک کرده و شانه بکشید. در ادامه نکاتی را درباره حمام کردن سگ بیان می‌کنیم که به‌طور کلی برای شستشو حیوانات خانگی نیز کاربرد دارند.

چطور سگم را برای شستشو و اصلاح آماده کنم؟

برای موارد مربوط به نظافت سگ مانند اصلاح کردن و حمام کردن سگ خوب است بدانید که سگ شما نیاز به آماده‌سازی دارد. دقت کنید که سگ‌ها با شستشو و اصلاح مو استرس می‌گیرند؛ حال اگر این کارها توسط یک شخص غریبه در کلینیک یا آرایشگاه انجام شود، می‌تواند استرسش را تشدید کند. خوب است از همان دوران توله بودن، سگ را با نوازش کردن قسمت‌های مختلف بدن و دادن تشویقی آرام کنید. با این کار می‌توانید اعتمادش را به خود جلب کرده و هنگام شستن و اصلاح استرسش را کاهش دهید.
برای شستشوی سگم از چه شامپویی استفاده کنم؟

برای نظافت سگ شما به شامپوی مخصوص سگ نیاز خواهید داشت. سگ‌ها به‌طور طبیعی نسب به انسان‌ها دارای سطح PH قلیایی بالاتری هستند. جالب است بدانید که برخلاف انسان‌ها که 10 تا 15 لایه سلول پوست دارند، سگ‌ها تنها دارای 3 تا 5 لایه سلول پوست هستند. این موضوع نشان‌دهنده حساس‌تر بودن پوست سگ‌ها است. شامپوهای مخصوص سگ با توجه به نیاز پوستی سگ‌ها تولید می‌شوند. ترکیبات این شامپوها طوری طراحی می‌شوند که آن‌ها نیاز به حمام مکرر نداشته باشند. همچنین باوجود مواد مرطوب‌کننده، پس از حمام کردن سگ مشکل خشکی پوست نخواهید داشت.

مراحل شستشو حیوانات خانگی و شستشوی سگ

همان‌طور که گفتیم، شستشو حیوانات خانگی اهمیت زیادی دارد و نقش مهمی را در حفظ سلامت آنها ایفا می‌کند. اگر به‌شدت دوست دارید تا نظافت سگ را رعایت کنید و حمام کردن سگ را در منزل انجام می‌دهید، خوب است به‌خوبی با مراحل شستشو سگ آشنا شوید. همان‌طور که به این موضوع اشاره کردیم، بهترین حالت شستشوی سگ، استفاده از تشت یا وان است. البته میزان آب نباید جوری باشد که سگتان در آب غرق شود. اما مراحل دقیق آن عبارت‌اند از:

ابتدا باید قبل از حمام کردن موهای سگ را شانه کنید و تمام گره‌ها را بازکنید.
سگ را به‌آرامی در وان و یا تشتی که از قبل با آب و شامپو پر کردید، قرار دهید. کمی صبر کنید تا سگ با محیط حمام ارتباط برقرار کند.
با نوازش کردن و صحبت کردن سعی کنید تا استرسش را کم کنید.
زمانی که آرام شد، تشویقی را هرگز فراموش نکنید.
اکنون می‌توانید با همان میزان آب و شامپوی موجود در تشت یا وان سگ را به‌خوبی بشویید. دقت کنید تا شامپو به‌خوبی زیر موهای سگتان رفته و همه جای بدنش را ضدعفونی کند.
دقت کنید که آب در گوش‌هایش نرود.
برای آبکشی کردن سگتان حتما باید آرام‌آرام آب را باز کنید تا به صدای شرشر آب عادت کند.
بلافاصله بعد از شستشو سگ، آن را خشک‌ کنید.

خشک کردن موهای سگ بعد از شستشو سگ

پس از شستشو حیوانات خانگی باید به فکر خشک کردن آنها نیز باشید. در قسمت قبل با حمام کردن سگ به‌خوبی آشنا شدید. بهتر است بدانید که خشک‌کردن موی سگ نیز نکات خاص خود را دارد. سگ‌ها به‌طور غریزی با تکان دادن خود دوست دارند تا آب اضافه خود را بچکانند؛ بنابراین دقت کنید که سگتان با این کار اطراف خانه را خیس نکند. کاری که شما باید بکنید این است که با یک حوله تمیز بدن سگ را به‌خوبی خشک‌کنید. در سگ‌هایی که موی بلندی دارند، شما چاره‌ای جز استفاده از سشوار نخواهید داشت. اما به‌طورکلی استفاده از سشوار به دلیل صدای بلندی که دارد، معمولا توصیه نمی‌شود. اگر در فصل سرما قرار دارید و موی سگتان بلند است، بهتر است موی سگ را با سشوار خشک کرده و بلافاصله شانه بزنید تا گره نخورد.

برس و شانه کردن موهای سگ

برس و شانه کردن موی سگ جزئی از نظافت سگ محسوب می‌شود. این کار قبل و بعد از حمام کردن سگ حتما باید انجام شود تا موهای سگ گره نخورد. حتما دیگر متوجه شده‌اید که سگ‌های مو بلند نیاز به برس کشیدن بیشتری دارند. می‌توانید هرروز موهایشان را شانه کنید. اما سگ‌هایی که موی کوتاهی دارند شاید تنها 2 تا 3 بار نیاز به برس کشیدن داشته باشند. به‌طورکلی خوب است بدانید که هرچقدر موهای سگتان بلندتر شود، محیط مناسبی برای آلودگی‌ها خواهد بود. از طرفی سگ‌ها مانند انسان‌ها روزانه میزان معینی از موهای خود را از دست می‌دهند. شانه کردن کمک می‌کند تا این موها از بدن سگ جدا شده و محیط خانه را کثیف نکند.
مراحل شانه کردن موهای سگ

دانستیم که شانه کردن مو یکی از موارد مهم در نظافت سگ به شمار می‌رود. خوب است بدانید که شانه کردن نیز کاری نیست که سگ‌ها از آن لذت ببرند، بنابراین باید تمام تلاش خود را بکنید تا سگتان را آرام نگه‌دارید. بهتر است برای شانه کردن موهای سگ خود با این مراحل جلو روید:

ابتدا با برس سگ خود را نوازش کنید تا احساس ترس و ناامنی در سگ از بین رود.
زمانی که سگتان آرام شد، تشویقی را فراموش نکنید.
در این مرحله اگر سگتان حوصله نداشت برس کشیدن را متوقف کنید؛ چراکه سگ نباید خاطره بدی از برس کشیدن داشته باشد.
در صورت آرامش سگ، از قسمت پشت بدنش آغاز کنید.
برای اینکه گردوغبار و آلودگی باقی‌مانده احتمالی در لابه‌لای موی سگ را خارج کنید، موها را برخلاف جهت رویش آن شانه کنید.
دقت کنید اگر سگتان موهای بلندی دارد، در خانه برس مخصوص گره بازکن داشته باشید؛ چراکه احتمال گره افتادن موهایش وجود دارد. درصورتی‌که با شانه مخصوص گره بازکن گره‌ها را بازکنید، سگ دردی احساس نکرده و حس منفی به شانه کردن پیدا نمی‌کند.
درصورتی‌که برس کشیدن با موفقیت انجام شد، بازهم تشویقی را فراموش نکنید.

کوتاه کردن و اصلاح موهای سگ

برای اینکه به‌درستی نظافت سگ را انجام دهید، اصلاح موی سگ را نباید پشت گوش بیندازید. اصلاح سگ در خانه می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. درواقع اگر تجربه و اطلاعاتی در این زمینه ندارید، هرگز این کار را انجام ندهید. در این حالت می‌توانید این کار را به افراد حرفه‌ای در کلینیک‌های دامپزشکی و آرایشگاه‌های مخصوص حیوانات بسپارید. گاهی بعضی از افراد در این کار مهارت داشته و با ماشین مو زن و قیچی این کار را در منزل انجام می‌دهند. در این حالت دقت کنید که به سگتان آسیب نزنید. تشخیص اینکه چه زمانی بهترین زمان کوتاهی موی سگتان است، تنها با متخصصین این کار بوده و شما نباید هرگز سرخود و بدون داشتن اطلاعات دست به این کار بزنید.

مزایای اصلاح سگ

اصلاح سگ یکی از موارد مهم در نظافت سگ به شمار می‌رود. این کار مزایای زیادی برای سگ به دنبال خواهد داشت. البته بیش‌ازحد اصلاح کردن سگ می‌تواند به او آسیب برساند. اما اگر در مواقع مناسب اصلاح سگ را انجام دهید، برای سگتان بسیار مفید خواهد بود. برخی از مزایای اصلاح کردن سگ عبارت‌اند از:

کوتاه شدن موهای دور مقعد سگ باعث می‌شود تا احتمال بروز آلودگی و بوی بد ناشی از گیرکردن مدفوع در این ناحیه کم شود.
کوتاه شدن موهای ناحیه دور چشم به دید خوب سگ کمک می‌کند. البته احتمال بروز عفونت چشم را نیز کم خواهد کرد.
کوتاه شدن مو اطراف دهان سگ از کثیف شدن این ناحیه هنگام غذا خوردن جلوگیری می‌کند.
اصلاح کردن منظم از گره خوردن موی سگ جلوگیری می‌کند.
در فصل گرما موهای بلند می‌تواند باعث گرمازدگی سگمان شود. اما اصلاح کردن در فصل گرما بدن سگ را خنک‌تر نگه می‌دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.