مجله

جای خواب سگ و گربه باید چگونه باشد؟

جای خواب سگ و گربه باید چگونه باشد؟

نگهداری و سرپرستی از حیوانات خانگی برای بسیاری از افراد دوست داشتنی است. اما در کنار سرپرستی از آن ها، برطرف کردن نیازهای آن ها و مراقبت از آن ها بسیار ضروری است.

جای خواب حیوانات ( تشک و تخت خواب سگ و گربه) نیز مانند واکسیناسیون، غذا و سایر مراقبت ها لازم و ضروری است و سرپرستان سگ و گربه (حیوانات خانگی) باید توجه داشته باشند که جای خواب حیوان یا تخت خواب (تشک) سگ و گربه باید متناسب با جثه و خلقیات آن ها باشد.

اگر در حال حاضر سگ و گربه در خانه نگهداری میکنید، این موضوع را می دانید که این حیوانات ممکن است در هرجای خانه به خواب بروند، بر روی مبل یا تخت خواب خود شما، و این موضوع شاید به شما این فکر را بدهد که نیازی به صرف هزینه برای خریدن جای خواب برای سگ و گربه تان نیست.

اما این طرز تفکر بسیار اشتباه است؛ زیرا برای تربیت سگ و گربه و دادن دستورهای آموزشی نیاز به یک جای خواب خوب و راحت و مخصوص دارند، این از لحاظ تربیتی بسیار مهم است.

از سوی دیگر اغلب حیوانات خانگی دوست دارند در کنار صاحب خود بخوابند، با توجه به این رفتار اگر سگ و گربه شما در ابتدا زیاد از جای خواب خود استقبال نکردند، نگران نباشید و با قراردادن جای خواب کنار محل خواب خود می توانید آن ها را تشویق به خوابیدن در آن نمایید.

خرید جای خواب برای حیوانات به اینکه از چه حیوانی نگهداری میکنید، بستگی خواهد داشت. هریک از حیوانات دارای خلق و خوی به‌خصوصی هستند. به‌عنوان نمونه گربه نسبت به سگ بیشتر به نوازش کردن و اهمیت دادن نیاز دارد و حیوان خانگی حسود و شیطنتی به‌نظر می رسد. درنتیجه قرار دادن جای خواب در محیطی که نزدیک به شما باشد بهتر است.

سعی کنید در انتخاب محصول جای خوابی را انتخاب کنید که تا سال‌ها از آن استفاده شود. حیوانات به جای خواب خود وابسته خواهند شد و در صورتی که جای خوابی با کیفیت پایین انتخاب کنید، مجبور خواهید شد که هرازچندگاهی به دلیل از دست دادن کارایی و به هم ریختن ظاهر، آن را تعویض کنید. در نتیجه حیوان خانگی هم که به آن عادت کرده بود، هنگام خرید جای خواب جدید در روزهای اول ممکن است با مشکلاتی دست‌ و پنجه نرم کنید.

مکانی آرام و البته با هوای مناسب برای قرار دادن جای خواب حیوانات در نظر بگیرید.

مواردی که باید در موقع خرید جای خواب سگ و گربه در نظر بگیرید:

جثه و سایز سگ و گربه: برای آنکه بتوانید فضای خوبی را برای خواب حیوانات خانگی خود فراهم کنید باید نکات بسیاری را مدنظر قرار دهید. اولین مسئله این است که ابعاد جای خواب حیوان خانگی شما باید با جثه او تناسب داشته باشد. طبیعی است که حیوان خانگی شما حتی با وجود کوچک‌تر بودن جای خواب خود نیز، هر جوری که می‌تواند خود را در فضای خواب جای می‌دهد و می‌خوابد و انگار نه انگار! اما مسئله مهم این است که قطعاً خواب راحتی به دنبال نخواهد داشت و بعد از گذشت زمان می‌تواند عوارض بسیاری را برای او به جا بگذارد.

آب و هوا: اگه آب و هوای محل زندگی شما سردسیر است بهتر است از جای خواب گرم و نرم و آن هایی که سقف دارند استفاده کنید. از طرفی جای خواب پایه دار هم برای آب و هوای گرم و مرطوب مناسب تراست.

جنس پارچه : علاوه بر این توجه به جنس تشک و جای خواب حیوان خانگی نیز مسئله مهمی است که باید به آن توجه کنید. بهتر است به سراغ تشک‌هایی بروید که پارچه آن‌ها پرز گیری کمی داشته باشند. طبیعی است که موی حیوان خانگی شما به‌خصوص در فصل‌هایی همچون بهار ریزش داشته باشد؛

بنابراین بهتر است که حداقل میزان ریزش موی او بر روی تشک دیده نشود. علاوه بر این بهتر است که به دنبال تشک‌هایی باشید که در تضاد رنگی بسیاری با مو‌های حیوان خانگی‌تان نباشد تا ریزش موی او آن‌قدر‌ها به چشم تان نیاید.

شخصیت سگ و گربه : حیواناتی که خجالتی هستند و یا استرس دارند معمولا جای خواب سقف دار را ترجیح می دهند.

سن سگ و گربه : توله‌های حیوانات و همچنین حیوانات مسن و پیر جای خواب گرم و نرم‌تر رو بیشتر دوست دارند و ترجیح می دهند.

قابلیت شستشوی جای خواب : مسئله مهم دیگری که در رابطه با جای خواب حیوان خانگی و نکات خرید تشک برای حیوان خانگی باید در نظر بگیرید جنس پارچه است. طبیعی است که شما باید به سراغ تشک‌هایی بروید قابلیت شست‌و‌شوی مداوم را داشته باشند. چراکه احتمالاً پس از ادرار، استفراغ، پیاده‌روی و… شما باید تشک‌ها را به خوبی بشویید.

دوخت و کیفیت بالا : علاوه بر این جای خواب و تشک حیوان خانگی باید دوخت بسیار خوبی نیز داشته باشد. طبیعی است که حیوان خانگی شما بخواهد به اندازه کافی بازی کند و یا بر روی تشک خود چنگ بزند! به همین دلیل هم داشتن تشکی با بافت و دوخت محکم و مناسب می‌تواند خیال شما را از بابت مقاومت و کیفیت بالای آن به مراتب راحت‌تر کند.

جای خواب سقف دار (مسقف) برای سگ و گربه مون بگیریم یا نه ؟

موقع خرید جای خواب حتما با مدل‌هایی مواجه خواهید شد که سقف دارند و مانند لونه هستند.

گربه‌ها به حریم خصوصی‌ شان خیلی اهمیت می‌دهند و دوست دارند فضایی اختصاصی واسه خودشون داشته باشند. جای خواب سقف‌دار یا لونه گربه این امکان رو به گربه می دهد که مخفی شود (کاری که گربه‌ها عاشقش هستند!) و تو رختخواب تاریک و گرم و نرمشون چرت بزنند.

همچنین، توله‌سگ‌ها و سگ‌های کوچولویی که دوست دارند موقع خوابیدن توی یه لونه بخزن و از دید پنهان بشن عاشق این مدل جای خواب میشن. همچنین سگ‌های مضطرب و سگ های بدون مو یا موکوتاه هم زود سردشون میشه هم در این جای خواب‌های گرم و نرم و امن احساس راحتی و آرامش بیشتری می‌کنند.
بهترین مدل های جای خواب سگ و گربه بدون سقف:

جای خواب لبه دار

جای خواب لبه دار شبیه به یه لونه گرم و نرمه و خیلی از سگ ها عاشق اونا هستن. جای خواب لبه‌دار ساده، دوناتی، جای خواب گرد یا مستطیل و… همگی در این دسته بندی قرار می‌گیرن.

جای خواب گرد برای سگ هایی که عادت دارن موقع خواب دور خودشون حلقه‌ ‌بزنن خیلی مناسبه و جای خواب با لبه‌های بلند هم به سگ های پراسترس حس آرامش و امنیت بیشتری میده.

همچنین برای گربه های سخت گیر، همیشه جای خواب گرد پیشنهاد خوبی هست و گربه ها عاشق جای خواب گرد هستند.

جای خواب بالشی

این مدل متداول‌ترین جای خواب سگ به حساب میاد و مزیت‌های زیادی داره. این جای خواب یه سطح راحت و نرم که داخلش با مواد مختلف مثل پلی استر، پنبه پر شده.

از مزایای این مدل جای خواب اینه که برای طیف وسیعی از سگ‌ها مناسبه و مثل جای خواب لبه‌دار لازم نیست نگران کوچک شدن و تنگ شدن جای خواب باشید. در بسیاری از مدل ها از هر دو طرف این جای خواب هم میشه استفاده کرد.

بعضی سگ ها مثل ژرمن شپرد دوست دارن دست و پاشون رو به اطراف دراز کنن و بدون لبه خوبه.

جای خواب تخت خوابی

این مدل جای خواب کمی از سطح زمین فاصله داره و حس معلق بودن به سگ میده. این جای خواب برای فضای باز و پیک نیک خیلی مناسبه و سگ به راحتی میتونه بپره توش یا ازش بیرون بیاد.

تخت خواب سگ پایه‌دار یه مزیت دیگه هم داره: جریان هوای زیر جای خواب به خنک شدن سگ کمک می‌کنه و برای آب و هوای گرم و شرجی یا در تابستانها بسیار مناسب و کاربردیه.

این جای خواب بیشتر برای سگ های بزرگ مثل هاسکی، ژرمن شپرد و سگ‌های نگهبان مناسبه که نیاز به تشک و کف نرم و گرم ندارن؛ با این حال می‌تونید یه تشک نازک زیر سگ بذارید تا از سفتی و زبری جای خواب کم بشه.

جای خواب تشکی برای سگ و گربه

این مدل یه تشک ساده و مستطیل شکله و تا حد زیادی شبیه به تشک ما آدماست.

این تشک خواب سگ خیلی تجملاتی نیست اما برای کسانی که به دنبال جای خواب سگ ساده هستن مناسبه.

گاهی صاحبان سگ این نوع تشک سگ رو کف باکس و قفس سگشون میندازن؛ در این صورت دقت کنید که اندازه‌های تشک مطابق با اندازه باکس باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.