مجله

نگهداری حیوانات خانگی چقدر هزینه دارد؟

نگهداری حیوانات خانگی چقدر هزینه دارد؟

نگهداري از حيوانات خانگی، تأثير بسزایی در سلامت جسمی و روحی انسان دارد. هنگامی که فرد نگهداری از حیوان را در خانه بر عهده می گیرد دیگر تنهایی را کمتر از قبل حس می کند و می تواند زمان بیشتری را برای حیوان در نظر بگیرد. از نظر روانشناسی نیز حضور حیوان در خانه برای فرد تنها بسیار مفید است.

همچنین لمس کردن و نوازش حیوان خانگی از استرس فرد می کاهد و خطر ابطلا به سکته مغزی، سکته قلبی و همچنین سرطان را به شدت کاهش می دهد. جالب است بدانید که نگهداری از حیوانات به خصوص سگ در خانه به شدت خطر ابطلا به فشار خون و چربی خون را کاهش می دهد.

اما در عین حال داشتن حیوان خانگی مضرات خاص خود را دارد از جمله: خطر ابطلا به افسردگی در صورت مرگ حیوان، هزینه های بسیار بالای نگهداری و بازی با حیوان، نیاز به صرف زمان برای نگهداری از حیوانات از جمله مضراتی است که نگهداری حیوان خانگی در پی دارد؛ بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از تصمیم به نگهداری از حیوانات خانگی با ما همراه شوید.

هزینه هایی که صرف خدمات پزشکی و غذای حیوانات خانگی می شود، فراتر از هزینۀ خرید خود حیوان خواهد بود بنابراین لازم است ماهیانه مبلغی را برای این کار کنار بگذارید.
حیوان خانگی، شاید بر خلاف تصور شما، نمی تواند و قرار هم نیست که موقتا پیش شما بماند. حیوان خانگی برای تمام عمرش قرار است با شما زندگی کند.
برای شما شاید چندان تفاوتی در آوردن یک بچه گربه یا توله سگ وجود نداشته باشد، اما برای آن ها «شما» تنها فردی هستید که «خانواده» محسوب می شوید.
جدا شدن حیوان خانگی از حیات وحش و طبیعتش باعث می شود به سرعت به شما عادت کند و پس از شما نتواند در طبیعت از خودش مراقبت کند. بنابراین اگر قصد نگهداری دائمی از حیوان خانگی را ندارید، به هیچ عنوان اقدام به آوردن آن نکنید.
نگهداری حیوان خانگی مستلزم برقراری ارتباط دائمی با «دام پزشک» است.
در دوره های مختلف زندگی، حیوان خانگی نیازمند داروهای ضدانگل و ضدقارچ و هم چنین مراقبت های ویژه نظیر عمل جراحی عقیم سازی و البته کوتاه کردن موها، گرفتن ناخن ها و مراقبت از دندان هاست.
بهترین کار مشتری دائمی یک دام پزشک بودن است تا در صورت لزوم پروندۀ حیوان خانگی راحت تر در دسترس باشد.
پیش از ورود حیوان خانگی باید فضای خانه را برای ورودش مناسب سازی کرد.
برای حمل و نقل حیوان خانگی بهترین وسیلۀ ممکن «باکس مخصوص» حمل و نقل است.
از یاد نبرید که هرگز حیوان خانگی را بدون باکس جایی نبرید. هیجان زدگی در برابر دیدن پدیده های ناشناخته و خارج از خانه می تواند به قیمت فرار کردن حیوان خانگی تان تمام شود.

هزینۀ نگهداری حیوانات خانگی

سگ ها از دیرباز به عنوان نگهبان خانه و مزارع و گله هم پای انسان و در شکار همراه او بوده اند. این حیوان باهوش و فوق العاده در عملیات پلیسی هم به عنوان کمک کار نیروهای امنیتی، حضوری پررنگ و مؤثر دارد. سؤالی که پیش می آید این است که آیا هرکسی صلاحیت نگهداری از این حیوان دوست داشتنی را دارد؟ هزینه های نگهداری حیوانات خانگی شامل غذا، دارو و وسایل جانبی می شود که در اینجا لیستی از قیمت ها را با هم بررسی می کنیم.

نگهداری سگ

متأسفانه بسیاری از ما در همسایگان و اطرافیانمان افرادی را می شناسیم که به دلایل مختلف سگ می خرند، اما بعد از مدتی یا از رسیدگی های مداوم به آن خسته می شوند یا از آن مهم تر، از نظر مالی به مشکل برمی خورند. در این مطلب می خواهیم درباره هزینه نگهداری سگ صحبت کنیم؛ بنابراین اگر قصد نگهداری از سگ را دارید، قبل از هر چیز این مطلب را بخوانید و سپس تصمیم بگیرید.

هزینه نگهداری سگ

 

جای خواب سگ حدود ۱۵۰۰۰۰ تومان
وان حمام سگ ۴۵۰۰۰ تومان
باکس حمل سگ بین ۴۵۰۰۰۰ تا تا ۲۱۰۰۰۰ تومان
ظرف غذای سگ حدود ۳۰۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰
مکمل ها و داروهای سگ بین ۲۸۰۰۰تا ۱۳۵۰۰۰
قلادۀ سگ بین ۲۳۰۰۰تا حدود ۱۷۵۰۰۰تومان
غذای خشک سگ بین ۳۰۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰ تومان
غذاهای مخصوص گربه در فروشگاه ها یافت می شوند، اما غذای مخصوص سگ در سوپر مارکت ها یافت نمی شود.
هزینۀ نگهداری سگ در ابتدا شامل هزینۀ خرید آن از دام پزشک یا فروشنده و سپس شامل هزینه هایی نظیر واکسن ضدانگل، هزینۀ غذای سگ و هزینۀ داروها و واکسن هایش است.
هزینۀ نگهداری سگ نسبت به گربه بیشتر است.

نگهداری گربه

گربه یکی از دوست داشتنی ترین حیوانات خانگی است. از گربه های خیابانی گرفته تا گربه های پشمالوی پرشین، هرکدام زیبایی خاصی دارند. گربه ها عاشق شیطنت اند و با حرکات سریع و بامزه ای که دارند به صاحبشان انرژی می دهند. می توانید مدت ها با این حیوان بازیگوش بازی کنید و خسته نشوید؛ اما این ها فقط بخشی از داستان است. مهم ترین بخش آن هزینه نگهداری از گربه است.

متأسفانه افراد زیادی بدون اطلاع از هزینه های نگهداری از بچه گربه، تصمیم می گیرند گربه نگه دارند؛ هزینه هایی که هر سال به آنها اضافه می شود. وقتی هم دیگر از پس هزینه ها برنمی آیند، به هزار و یک روش می خواهند از گربه ای که به آنها وابسته شده است خلاص شوند. اگر نگوییم همه، بسیاری از گربه هایی که در سطح شهر رها شده اند، به دلیل بی فکری همین افراد به این روز افتاده اند.

هزینۀ نگهداری گربه

دستشوئی گربه بین ۹۰۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰۰ تومان
ساک حمل گربه بین ۷۵۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ تومان
غذای گربه از ۱۵۰۰۰تومان تا ۱۶۵۰۰۰ تومان
جای خواب گربه از ۶۵۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ تومان
مکمل ها و داروهای گربهبه طور میانگین بین ۱۹۵۰۰ تا ۵۰۰۰۰ تومان
خاک گربه به طور میانگین از ۲۹۰۰۰ تا ۴۲۰۰۰ تومان
گربه ها نیازمند «جویدن چمن» هستند و باید حتما گلدانی پوشیده از چمن برایشان فراهم کنید.
دقت داشته باشید که چون بچه گربه توانایی تشخیص گیاهان را از هم ندارد، گیاه سمی در خانه تان نباشد.
اگر حیوانتان از حضور در کلینیک مضطرب و بی قرار می شود؛ مجبور به پرداخت هزینۀ بیشتر برای ویزیت در خانه خواهید شد که این هزینه نیز به هزینه های یادشده اضافه می شود.

نگهداری پرندگان

کبوتر، بلبل، مرغ عشق و انواع طوطی و کاسکو دامنه گسترده ای از پرنده های خانگی را شامل می شوند.
در نگهداری پرنده ها بنا به توصیه فروشنده پرندگان، باید حتما توجه کرد که طبیعت برخی از پرندگان این است که بدون جفت خود یا بدون تعدادی دیگر از پرندگان نباید زندگی کنند و اگر آن ها را به صورت تکی نگهداری کنند، واقعا ظلم به حیوان است و یک نوع حیوان آزاری به شمار می رود.
هزینۀ نگهداری حیوانات، پرندگان

هزینۀ خرید پرندگان دامنۀ بسیار گسترده ای دارد که فنچ های کوچک ارزان تا طوطی های سخنگوی چند میلیونی را دربرمی گیرد. علاوه بر هزینۀ خرید، هزینه های زیر را نیز باید در نظر بگیرید:

قفس از ۳۰۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰۰ تومان
ظرف آب و غذا از ۵۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ تومان
اسپری شست وشو از ۱۰۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ تومان
غذای خشک از ۱۸۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ تومان
به این هزینه ها هزینۀ ویزیت دام پزشکی و واکسن ها را نیز باید اضافه کرد.
اگر قصد خرید وسایل بازی برای پرندگان داشته باشید باید از حدود ۱۵۰۰۰ تومان هزینه کنید.

هزینۀ نگهداری جوندگان (همستر، خوکچۀ هندی، خرگوش)

قیمت خرید این حیوانات متفاوت است. بسته به نوع و نژاد این حیوانات بین ۲۰ تا ۷۰۰۰۰۰ هزار تومان خرید و فروش می شوند.

قفس نگهداری جوندگان بین ۳۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰
باکس حمل جوندگان بین ۳۵۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰
غذای جوندگان بین ۱۰۰۰۰ تا ۲۸۰۰۰
لوازم بهداشتی جوندگان بین ۲۴۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰
خاک بستر جوندگان بین ۱۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰
به این مبالغ هزینه های ویزیت دام پزشکی و واکسن ها را نیز اضافه کنید.

هزینۀ نگهداری خزندگان

در گذشته این دسته به لاک پشت محدود می شد اما در سال های اخیر نگهداری از ایگوانا و حتی مار در منزل باب شده است. خزندگان قیمت های متنوع و بالایی دارند و هزینۀ نگهداری از آن ها نیز بالا است.

جعبۀ حمل خزندگان بین ۳۵۰۰۰ تا ۲۲۵۰۰۰ تومان
بستر مخصوص خزندگان بین ۴۵۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰ تومان
غذای خشک خزندگان حدود ۵۵۰۰۰ تومان
ظرف غذای خزندگان بین ۲۰۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ تومان
دماسنج و رطوبت سنج بین ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ تومان
لامپ نوری و حرارتی بین ۴۵۰۰۰ تا ۱۳۵۰۰۰
هزینۀ ویزیت دام پزشکی و واکسن ها و مکمل های لازم را به این لیست اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.