مجله

نکات لازم برای مراقبت از حیوانات

نکات لازم برای مراقبت از حیوانات

برنامه ی منظمی را برای بردن حیوانتان به دامپزشکی در نظر بگیرید. حتما پس از گرفتن حیوان خانگی تان، ان را به دامپزشکی ببرید. دقیقا حیوانات نیز مثل انسانها، به چک اپ نیاز دارند تا قبل از اینکه بیماری شان بدتر شود. با اولین دفعه ای که حیوانتان را به دامپزشکی می برید، متوجه می شوید که هر چند وقت یکبار باید این چک اپ ها را انجام دهید و حیوانتان به چه مواد غذایی و مواد دارویی نیاز دارد.

حتما عکسبرداری و واکسیناسیون را در اسرع وقت انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که حیوان خانگی شما دارای کلیه واکسن های مناسب و سایر داروهای پیشگیرانه است که توسط دامپزشک شما پیشنهاد می شود، مانند قرص کرم قلب برای برخی از سگ ها.
از دامپزشک خود بپرسید که اگر حیوان خانگی شما بیمار شود، چه علائمی را نشان میدهد.
شماره دامپزشک و همچنین تعداد بیمارستان های دامپزشکی را در صورت بروز فوریت های پزشکی داشته باشید
دانستن رفتار طبیعی حیوان خانگی شما بسیار مهم است؛ اگر بیمار یا آسیب دیده باشند، غالباً به طور غیرمعمول رفتار می کنند، مانند بیشتر خوابیدن، قطع کردن غذایشان، و غیره. اگر شروع به نشان دادن رفتار عجیب و غریب از خودشان کنند، آنها را برای هرگونه آسیب دیدگی بررسی کنید و مراقب مصرف مواد غذایی و آب خوردنشان باشید. اگر از خوردن و آشامیدن خودداری کنند یا زخمهای واضحی داشته باشند، آنها را حتما به دامپزشک ببرید.

 

اطمینان حاصل کنید که این عضو جدید از خانواده تان، نیازهای غذایی اش برطرف میشود. ارزان ترین غذایی که برای حیوان خود دارید، حتما برای حیوانتان سالم نیست. مواد غذایی که خودتان مصرف می کنید میتواند سلامت حیوان شما را به مخاطره اندازد. پس تنها غذای مخصوص حیوانات به انها بدهید.

در مورد منابع غذایی خوب و اندازه آن از دامپزشک سؤال کنید.
غذاهای طبیعی گرچه گران تر هستند اما از غذاهای خشک یا فرآوری شده سالم تر هستند.
رژیم غذایی حیوان خانگی خود را با دقت زیرنظر داشته باشید. بسیاری از غذاهایی که برای انسان مفید هستند می توانند برای حیوانات مناسب نباشند و در هنگام مصرفشان بیمار شوند، بنابراین مهم است که در مورد غذاهایی که حیوان خانگی شما نمی تواند بخورد و همچنین غذاهایی که می تواند بخورد، تحقیق کنید.

تغذیه بیش از حد به اندازه ی کم غذا دادن مضر است، بنابراین مهم است که حیوان خانگی شما مقدار غذای مورد نیاز خود را بدست آورد و بیش از حد اضافی نباشد. برای بعضی از حیوانات، نیازهای رژیم غذایی با فصل تغییر می کند. به عنوان مثال، اگر اسب یا حیوانات چرایی دیگری دارید، در فصل هایی که چمن کمتر است، اغلب باید برای حیوان خود، یونجه فراهم اورید.
به برچسب های مواد غذایی حیوان خانگی نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید که مواد غذایی که برای حیوان خود می گیرید، مغذی هست. تحقیق کنید که کدام غذا می تواند به حیوان خانگی شما آسیب برساند.
بسیار مهم است که همه حیوانات اهلی از آب کافی برخوردار باشند. حداقل یک بار در روز کاسه های آب را بررسی کنید تا از داشتن آب کافی و عدم تمیز بودن آب و آلودگی آن اطمینان حاصل کنید.
حیوان خانگی خود و تمام محوطه های آن را تمیز کنید. این امر، هم شما و هم حیوان خانگی شما را سالم و خوشحال نگه می دارد. حداقل 2 یا 3 هفته یک بار برنامه ای منظم را برای تمیز کردن در نظر بگیرید، حیوانات و فضاهای زندگی شان را تمیز کنید تا از بیماری و بوی بد جلوگیری شود.
در نظر بگیرید که آیا حیوان خانگی شما نیاز به نظافت دارد یا خیر. بسیاری از حیوانات تا حد زیادی از خود مراقبت می کنند، و فقط در صورتی که خیلی کثیف شوند، نیاز به تمیز شدن دارند. برخی دیگر، مانند سگهای با موی بلند یا گربه ها، ممکن است نیاز به نظافت منظم داشته باشند.
رای حیوانات بزرگتر مثل سگ و گربه، یکسری مراکز بزرگ برای شستشوی حیوانات وجود دارد.
هر چند روز یکبار، حیوان خود را با برس و مسواک تمیز کنید.


برای سگ ها و گربه ها، مطمئن شوید که ناخن های شان را کوتاه نگه داشته اید تا دردناک نشوند.
حیوان خود را از سن کوچکی تمیز کنید و حمامشان ببرید تا عادت کنند، حواستان باشد که از برس های نرم استفاده کنید و اگر موهایشان به هم گره خورده باشد، معمولا طول میکشد تا گره هایشان را از هم باز کنید. برس مو و شانه را از مغازه های پت شاپ خریداری نمایید.
وقتی که حیوان خود را حمام می کنید، مطمئن شوید که ابی که استفاده می کنید، ولرم هست و مواد شوینده ای که استفاده می کنید، ضد الرژیک هست- خریدن شامپوهای مخصوص همیشه نیاز نیست اما محصولاتی هم که خیلی معطر باشند، ممکن هست برای حیوانات خارش اور باشد.
اگر میدانید که برای تمیز کردن حیوان، صلاحیت ندارید، اینکار را حتما به یک ادم حرفه ای بسپارید چون نباید به حیوانتان صدمه ای وارد کنید.
اگر حیوانتان نیاز به تمرین دارد، متوجه بشوید که حیوانتان به چه نوع تمرینی نیاز دارد و برای اینکار در برنامه ی روزانه تان وقت بگذارید.

برای بعضی حیوانات نیاز است که فضایی امن برایشان به وجود اورید مثل فضایی برای دویدن خرگوشها و مطمئن شوید که اکواریوم ماهی ها انقدری بزرگ هست که بتوانند داخل این محوطه حرکت کنند. اما بعضی از حیوانات به ورزش کردن نیاز دارند.
سگها به ورزش بیشتری نیار دارند زیرا باید مرتبا راه بروند. مطمئن باشید که حیوان شما به اندازه ی کافی ورزش میکند و رفتارهای پرخاش گرانه اش کمتر میشود.
در مورد مراقبت از حیوان خانگی خود، تحقیق زیادی انجام دهید. در حالی که این مراحل رهنمودهای کلی برای مالکیت حیوانات خانگی است، هر حیوانی مراقبت خاص خودش را دارد و شما باید مطابق با ان پیش بروید. از دوستانی که حیوانات خانگی مشابه دارند، بپرسید یا اینکه از کتابخانه بازدید کرده و در ایننرنت درباره نژاد یا گونه های خود جستجو کنید. هیچ وقت اطلاعاتتان در این زمینه مسلما کامل و جامع نیست.
هنگامی که حیوان خانگی خود را به خانه آوردید انعطاف پذیر باشید. حیوانات خانگی شخصیتهایی دارند و خواسته ها و نیازهای مختلفی دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.